Tıp Üniversiteleri

karazina logo

V.N.Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi V.N. Karazin Kharkiv Milli Üniversitesi, Ukrayna'nın en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversite,Vasil Karazin çabalarıyla ve Alexander I. Çarı’nın kararnamesine uygun olarak 1804 yılında kurulmuştur. Üniversite açılış töreni, 29 Ocak 1805 yılında gerçekleşmiştir.

dma logo

Dnipropetrovsk Geleneksel ve Alternatif  Tıp Enstitüsü

Dnepropetrovsk Geleneksel ve Alternatif Tıp Enstitüsü, özel yüksekeğitim kurumu olup eğitim hizmetlerini sunmaktadır. Kurum, öğrenciler yüksek eğitim kazanmaları için hizmetler ve bilgileri faaliyet ruhsatına göre sağlayabilir. Öğrenciler tıp ve diş hekimliği fakültelerinde eğitim ve öğretim alabilirler.

pharmacy logo

 Harkov Ulusal Eczacılık Üniversitesi

Milli Eczacılık Üniversitesi, yüksek eğitimli uzmanlar yeni nesil eğitimi ve yüksek teknoloji eczacılık alanında rekabetçi bilimsel tasarımlar geliştirmesine yönelik devlet politikasının uygulanmasında önde gelen eczacılık eğitim ve bilim milli geliştirme merkezidir. Üniversite, eğitim ve bilim el birliği temelinde yüksek eğitimli uzmanların yoğun bilimsel hazırlaması için alt yapıyı oluşturmaktadır.

logo

 

Kharkiv Devlet Veterinerlik Akademisi

Kharkiv Devlet Veterinerlik Akademisi,Ukrayna nın en eski yüksek eğitim kurumlarından biridir, temel görevleri,eğitim ve araştırma faaliyetleridir. Akademinin tarihçesi öncelikle iki kurum Kharkiv Veteriner ve Kharkiv Zooteknik enstitülerinin tarihçesidir, bunlar 1960 yılına kadar birbirinden bağımsız çalışmış ve her biri kendi ait zengin bir tarihçeye sahiptir.

logo sum

 Sumy Devlet Üniversitesi

Sumy Devlet Üniversitesi tarihi 1948 yılından itibaren başlamıştır. Akreditasyon düzeyini IV olmasıyla Sumy Bölgesi en büyük yüksekeğitim kurumu haline gelmiştir.

Halen 3 enstitüden (Sumy Devlet Üniversitesi Tıp Enstitüsü, Sumy Devlet Üniversitesi Shostka ve Konotop şehirleri Enstitüleri);

Odessa logo

 Odessa Ulusal Tıp Üniversitesi

Odessa Milli Tıp Üniversitesi, Odessa’da bulunan Ukrayna yüksekeğitim kurumudur. Üniversite, 1900 yılında Novorossiyskyi Üniversitesi’nin fakültesi olarak kurulmuştur.Ekim Devrimi'nden sonra Odessa Tıp Enstitüsü olarak ayrılmış ve sonra N.I. Pirogov adını almıştır.1990 yılında bu kurum üniversite statüsü ve (Odessa Devlet Tıp Üniversitesi) ismini almıştır.

dnmu logo

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Halk Komiserleri Konseyi’nin Madencilik Bölgesi başkentinde Tıp  Enstitüsü açtırılmasına ilişkin kararın imzalandığı gün olan 12 Haziran 1930’de iş bu yüksek eğitim kurumunun tarihi başlamaktadır.

Profesör Dmytro*nun oğlu (Dmytrovych) Mykola Dovhiallo’nun (İnsan Anatomisi Bölümü’nün kurucusu, o zamanda tek olan tıp  fakültesinin ilk Dekanı) insan anatomisi konusunda ilk ders başı günü olan 28 Kasım 1930‘de hekimlerin eğitimine başlanmıştır.

Link to official site

Odessa National Medical University “ONMU” is the largest Medical University of Ukraine and one of the Oldest Medical University of Eastern and Western Europe. September 1, 1900 Medical Faculty was opened in Odessa under the Great Russian Imperial University “Novorossysk University”.

At that time world known Scientists were working for Novorossiysk University and they paid their great attention to Medical Faculty in Odessa. Before opening of medical faculty in Odessa, the new buildings were built for Classes and Clinics by great architectures of Russian Empire.

Link to official site

Kirov State Medical Academy (KSMA) is the youngest higher medical establishment in the Russian Federation that was created to consolidate all Kirov regions programs in medical education. Founded in 1987 by an act of Russian Ministry of Health Protection as an medical school affiliation of Perm State Medical Academy, KSMA was granted the status of an independent state-supported higher medical school in 1993, in recognition of its growth and development as a regional health system.

Link to official site

Dnepropetrovsk State Medical Academy (DSMA) - Center of Education, Science and Culture of highly industrial region of Ukraine,Dnieper. The city of Dnepropetrovsk is the main Industrial city of Ukraine.Above than 40% industry of Ukraine is loacted in Dnipropetrovsk. It is known as the business city of Ukraine.The city is highly developed and well established in all aspects of life.

Link to official site

National University of Pharmacy is a large center of pharmaceutical education in Ukraine and one of the oldest prestigious universities of Europe.

National University of Pharmacy has a great experience in training of skilled specialists for Europe, Asia and Africa. As international center of pharmaceutical education, NUPh trains foreign students since 1962.

Tula State University (TSU) is the biggest state university in Tula, Central Russia. Since May 2006 its rector is Mikhail Vasilievich Gryazev, professor, doctor of technical sciences. More than 20,000 students, 400 post graduates, and 600 foreign students from 30 countries study at Tula State University. The university consists of nine faculties (colleges), a medical institute, a center of pre-university studies, a regional center for professional development, and 73 departments (chairs).